Kościół w Harklowej

Ołtarz główny reprezentuje styl późnobarokowy. Umieszczono w nim obrazy z XVI-wiecznego gotyckiego tryptyku wchodzącego w skład pierwotnego wyposażenia kościoła. W polu środkowym znajduje się przedstawienie Świętej Rodziny, zaś po bokach namalowane są postacie świętych:
św. Jana Chrzciciela
św. Stanisława Bpa
Św. Barbary
Św. Katarzyny
Całość przyozdabiają pozłacane kolumny, motywy roślinne, rzeźbione anioły. W zwieńczeniu umieszczono obraz Zwiastowania pochodzący z nasady tryptyku. Z wieku VXVII pochodzą cztery ołtarze boczne, dwa mieszają barokowe obrazy rzeźby. Ozdabiają je złote ornamenty, świeczniki, kolumny, złocone motywy liści akantu. W ołtarzu po lewej stronie, zwraca tu uwagę obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, w którym dopatrywać się można pewnych cech odwzorowania na Obrazie Jasnogórskim, w wersji z XVII wieku.Ołtarz po prawej ukazuje Jezusa cierpiącego na krzyżu pod którego stopami znajduje się ludzka czaszka. Obok znajduje się kamienna chrzcielnica pochodząca z 1731 roku. Kolejne dwa ołtarze znajdują się w kaplicy. Te utworzone zostały w stylu rokokowym. Pochodzą ze Spisza. Jeden ukazuje Józefa z Jezusem, a drugi portret Jezusa. Oba ołtarze przyozdabiają rzeźbione, czerwone róże a także białe lilie, złote ornamenty.
oltarz oltarz
info