Kościół w Harklowej

Do tzw. belki tęczowej przybita jest deska zdobiona ornamentem patronowym, stanowiąca niegdyś element dawnego stropu. Na belce znajduje się również barokowy krucyfiks i wycięte z desek malowane postaci świętych. Matki Boskiej, św. Jana Ewangelisty i św. Marii Magdaleny oraz po bokach postacie proroków Mojżesza i Aarona.

Około roku 1500 wnętrze kościoła ozdobiono polichromią patronową. Była ona przemalowywana czterokrotnie. Malowidła obecnie pokrywające sklepienie i ściany pochodzą 1935. Oryginalne XVI-wieczne dekoracje patronowe zachowały się jedynie we fragmentach, głównie na stropie przedsionka pod wieżą na który składają się 19 desek wtórnie używanych jako podłoga strychu. Do powtarzających się motywów należą orszak myśliwski, jeleń i para gołębi.
ornament ornament ornament
info